Vítejte na mém blogu. Dejte o něm prosím vědět co nejvíce lidem. Většina článků čerpá z www.muj-pes.cz"

!1123! Spřáteluju Tady!1123!

Cukrovka

16. listopadu 2008 v 23:59 |  Zdraví a nemoci
Cukrovka neboli diabetes je to chronická nemoc projevující se zvýšením cukru v krvi a moči. Cukrovka je vrozenou genetickou vadou a je způsobena špatnou tvorbou inzulínu ve slinivce břišní. Sklon k cukrovce mají psi s nedostatečným pohybem, se špatnou imunitou a hárající feny.
Některá plemena mají sklon k cukrovce větší. Zvláště drobnější plemena jako je např.pinč a pudl, sklon k cukrovce má ale také velké plemeno německého ovčáka. Psi jsou k této nemoci náchylní především mezi šestým a desátým rokem života. Cukrovku může veterinární lékař z krve psa odhalit v jakémkoliv věku. Je prokázáno, že cukrovkou trpí až dvakrát více fen než psů, sklon k cukrovce může tedy záviset i na pohlaví psa. Všeobecně známé je to, že cukrovkou trpí psi, kteří mají sklon k obezitě.
Můžeme rozlišit dva druhy cukrovky. Při prvním typu cukrovky psovi nemusíme podávat inzulín a léčba spočívá pouze v dietě. U druhého typu cukrovky je pes odkázán na inzulín, který se mu podává pomocí inzulínových injekcí. Injekce dostává jednou až dvakrát denně a doporučuje se mírná dieta a pravidelné menší porce potravy. Dobu podávání krmení přizpůsobíme v závislosti na době, ve které podáváme inzulín.
U cukrovky, která není závislá na podávání inzulínu, bychom měli psovi podávat takovou stravu, která je bohatá na glycidy (rýže a těstoviny), lipidy (kokosový tuk), proteiny (bílé maso a červené maso - játra) a vlákniny (čerstvá zelenina - s výjimkou mrkve a vloček). Do jídelníčku můžeme zařadit i slunečnicový olej. Doma připravovaná strava pro psa diabetika je určitě dobrou volbou, při výběru jídla v obchodech si vždy přečtěte složení a podle obsahu sacharidů zvažte vhodnost takové potravy pro Vašeho psa. Veterinář Vám s výběrem například granulovaného jídla velmi rád poradí.
Nikdy nepodávejte inzulín psovi, aniž by Vám to veterinář doporučil. Veterinář musí psa vždy na jeden den hospitalizovat, aby mohl pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi. U fen, které trpí cukrovkou, je nutné provést sterilizaci kvůli tomu, že estrogeny udržují zvýšený obsah cukru v krvi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama