Vítejte na mém blogu. Dejte o něm prosím vědět co nejvíce lidem. Většina článků čerpá z www.muj-pes.cz"

!1123! Spřáteluju Tady!1123!

Nachlazení, kašel

16. listopadu 2008 v 12:50 |  Péče a spousta užitečných informací, které se nevešly

Nachlazení

V listopadovém počasí může nastydnout každý: člověk i pes. Následkem chladu se sliznice méně prokrvují a jsou proto náchylnější k virovým onemocněním, jakými jsou právě rýma a záněty nosních sliznic.Příznakem, že pes trpí některou nemocí z nachlazení, je stejně jako u lidí zvýšená sekrece z nosu. Výtok je v první fázi čirý a vodnatý, později zhoustne. Zaschlé plošky sekretu se nikdy nesmí strhávat, protože by došlo k poškození jemné kůže nosu, které je velmi bolestivé aa dlouho se hojí. Dech psa je hlasitý a sípavý. Nevyplácí se tyto příznaky podceňovat, protože mohou signalizovat i mnohem závažnější onemocnění, zejména životu nebezpečnou psinku.Tím docílíme, že se v místnosti zvýší vlhkost vzduchu, sliznice se zvlhčí a prokrví, posilní se obranyschopnost organismu a sliznice se snáze obnoví.
Kromě těchto opatření je třeba se postarat o zvýšený přísun vitamínů, s jejichž výběrem nám poradí i telefonicky veterinář. Jako vydatný zdroj bílkovin v tomto období lze psovi podávat vývar z masa a kostí, a nejdůležitější ze všeho je, aby pes v dostatečné míře pil.Varovným signálem, kdy už bychom měli navštívit veterináře osobně, je teplota a kašel. Běžná teplota psů se pohybuje u menších plemen a štěňat těsně kolem 39 oC, větší psi okolo 38 oC. O horečce mluvíme u psů tehdy, stoupne-li teplota nad 39,3 oC.

Kašel

Může mít charakter banálního onemocnění, je to ale i příznak mnoha závažných chorob. Může se objevit právě po nachlazení, kdy většinou není spojený s jinými výraznějšími celkovými příznaky. Kašel může doprovázet postižení průdušek nebo plic. U malých štěňat i koťat může být kašel a dušnost spojena s infekcí škrkavkami a preventivní odčervení je tu na místě. Vlhký kašel hlavně v noci a po ránu bývá častým projevem onemocnění srdce a plicního edému. Náhlý dávivý kašel s akutní dušností může být spojen s vdechnutím cizího tělesa. Protože i zdánlivě mírný kašel může být projevem závažného onemocnění, vždy se doporučuje odborné vyšetření veterinářem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama