Vítejte na mém blogu. Dejte o něm prosím vědět co nejvíce lidem. Většina článků čerpá z www.muj-pes.cz"

!1123! Spřáteluju Tady!1123!

Výcvik psa

16. listopadu 2008 v 12:44 |  Výcvik

Sedni


Pejska postavte k levé noze, ukažte mu pamlsek, který máte v pravé ruce a dejte mu ho nad hlavu (..., aby na něj dobře vidělo) a druhou rukou mírně zatlačte na záď směrem dolu. Pejskovi tak přijde přirozené si sednout a posadí se. Když si sedne, dejte mu pamlsek, který máte v ruce a nezapomeňte ho vesele pochválit.


Lehni


Povel lehni patří k povelům, které by jsme štěně měli učit mezi prvními. Štěně by ovšem mělo (ale nemusí) ovládat alespoň trochu povel sedni, neboť z této polohy ho snadno naučíme lehat. Posaďte štěně a jednou rukou jej chytněte shora za obojek. Zároveň mu ukažte, že máte v ruce pamlsek a klidně mu jej dejte částečně olízat či ohryzat z ruky. Poté ruku s pamlskem natáhněte před štěně a dejte ji k zemi a mírně zatlačte na hřbet štěněte a vyslovte "lehni!". Štěně bude chtít dostat pamlsek a lehne si k němu. Ihned po té, co si lehne mu dejte pamlsek z ruky a veselým tónem ho pochvalte.

Vstaň


Povel vstaň je lepší pejska zaučit z pozice v sedě. Pejska si opět posaďte k levé noze, ukažte mu pamlsek, který máte v pravé ruce a dejte mu jej očichat, pak ruku s pamlskem natáhněte mírně dopředu před hlavou psa a druhou ruku mu dejte pod bříško a mírně zatlačte nahoru a vyslovte povel "vstaň!". Pejsek se natáhne pro pamlsek a pomocí ruky pod bříškem dosáhnete toho, aby se postavil. Ihned mu pak dejte pamlsek z ruky a nezapomeňte ho moc pochválit.


Přivolání


Tento povel by mohl být považován za nejdůležitější, proto je dobré s jeho nácvikem začít již poté, co si štěně přivedeme domů. Jelikož zprvu je jeho součástí samotná reakce na pejskovo jméno (většinou po vyslovení jména štěňátka vyžadujeme, aby nás sledovalo), mnohdy si ani neuvědomujeme, že jsme začali s nácvikem přivolání. K nácviku přivolání je lepší používat nějakou hračku ( nejlépe pískací ) než-li pamlsek. Vezměte si hračku, tak aby to štěně nevidělo, nechte ho pobíhat kolem vás. Pak si klekněte a na štěně zavolejte jménem, vyslovte povel "Ke mě!" a zapískejte na hračku nebo mu jí ukažte. Jakmile se štěňátko vydá směrem k Vám, chvalte jej a až k Vám doběhne, za odměnu mu dejte hračku a pohrajte si s ním. Až tuto fázi bude štěňátko dobře zvládat, vždy když k vám doběhne, řekněte "sedni!" a pejska pochvalte až poté, co si před vás sedne ( v této fázi by štěně již mělo ovládat povel sedni ) . U starších psů, kteří nereagují na hračky ani pamlsek použijte stopovací šňůru, která je několik metrů dlouhá. Připněte na ní psa, dejte mu volno a nechte ho chvíli pobíhat kolem Vás, poté na něj zavolejte a jemně škubněte šňůrou - pomocí šňůry jej dostanete až k Vám a poté ho moc pochvalte.
Pro pokročilé: Rozlišujeme 2 typy přivolání:
  • Ke mě: povel s před sednutím před psovoda a následním přiřazením k levé noze
  • K noze: povel za pochodu, pes se přiřadí k levé noze a pokračuje s psovodem v chůzi

Odložení


S nácvikem tohoto povelu začínáme, až když štěně ovládá dobře povely sedni a lehni. Lepší je začínat u odložení v sedě. Zprvu pejska jen posaďte ke své levé noze a řekněte mu "sedni, zůstaň!" , několik vteřin ho nechte sedět a pak ho moc pochvalte. Dobu odložení postupně natahujte a až pejsek vydrží v klidu sedět na místě cca 2-4 minuty, můžete si po zadání povelu "zůstaň!" stoupnout před pejska, po chvíli ho obejděte zprava a vraťte se na pozici, z které jste od psa vycházely a pochvalte ho. Dále už jen natahujte dobu odložení a vzdálenost od psa, ale nikam nechvátejte, ať se pes nenaučí během nácviku zvedat z odložení. Návrat k psovi je vždy obcházením zprava a přiřazením, tak aby pes byl opět u levé nohy. Po přiřazení ke psovi následuje pochvala a pokud má pes odložení v leže, též povel "sedni!", nechte ale psa chviličku ještě čekat, aby se nenaučil sedat si sám po Vašem příchodu.
Pro pokročilé: rozlišujeme dva základní typy odložení:
  • "Zůstaň!": výše popsaný cvik, psovod psa odloží a poté se k němu opět vrátí
  • "Čekej!": psovod psa odloží a pak ho z odložení přivolává buď povelem "Ke mě!" nebo "K noze!"
  • Odložení za pochodu: Pes je při chůzi odložen s povelem "lehni!", psovod se k němu vrací jako při odložení se "zůstaň"

Chůze u nohy


Dobré je štěně už od okamžiku, kdy jej naučíme chodit na vodítku usměrňovat k tomu, aby chodilo vždy u levé nohy páníčka. Pes se za pomocí vodítka naučí chůzi u nohy snadno a rychle. Pokud ale chceme, aby pejsek u nohy pozorně chodil a sledoval pána, využíváme pamlsky nebo hračky. Za pomocí pamlsku cvičte takto: Pejska si posaďte k levé noze, ukažte mu pamlsek, který máte v ruce, vyslovte povel "K noze!" a pejska naveďte pamlskem tak, aby vykročil vpřed. Pejska nechte, aby během chůze dobýval pamlsek, který máme sevřený v dlani a vesele na něj během chůze mluvte a chvalte ho. Potom pejska u nohy posaďte a moc ho pochvalte - pes by se měl vždy při zastavení posadit.


Aport


Stejně jako ostatní cviky se dá aport naučit různými způsoby, uvedu Vám nyní dva z nich, kterými se dá aport snadno naučit. První způsob je zaměřený spíše na klasický aport (např. u služebního výcviku) a druhý je vhodnější k výcviku loveckému. Zájem o aport je dobré podporovat již od doby co máte pejska doma.
  • Zprvu je zájem pojat jako hra s nějakou hračkou, kterou pejsek dostane od páníčka. Nikdy pejska, který má hračku nehoňte, tím kazíte samotné aportování. S pejskem se o hračku přetahujte a občas ho nechávejte přetahovanou "vyhrát". Když docílíte toho, že pejsek má o aport zájem, pořiďte nějaký předmět ( dummy, peška, apod. ) a s tímto předmětem cvičte výhradně aport. Vezměte si aport a ukažte ho pejskovi a nechte ho, ať se s Vámi o něj přetahuje, potom přetahování ukončete a aport odchoďte pár metrů před Vás a vyslovte povel "aport!". Až pejsek k němu doběhne a uchopí ho do mordy, vesele na něj zavolejte, klidně i zatleskejte a začněte couvat - tak pejska přilákáte k sobě a až u Vás bude, chytněte aport a s pejskem se o něj přetahujte a chvalte ho u toho. Potom pejskovi řekněte důrazně "Pusť!" ( aport držte v jedné ruce ) a ukažte mu pamlsek, pejsek ho bude chtít a aport pustí. Pejska pak moc pochvalte a dejte mu pamlsek za odměnu. Až tuto fázi s pejskem budete zvládat a pes k Vám bude běhat s radostí, zaměřte se na to, aby pes seděl u Vaší levé nohy, mezitím co budete odhazovat aport ( zprvu psa přidržujte za obojek ), po odhození aportu nechte pejska cca 10 sekund čekat a pak řekněte "aport!" a pejska pusťte. Když Vám aport přinese a Vy se sním začnete přetahovat, řekněte "sedni!" a trochu zmírněte zapálení do přetahování, aby si pes mohl sednout, poté řekněte "pusť!" a pejska moc pochvalte.
  • Jelikož retrieveři jsou lovecká plemena se zaměřením na aportování zastřelené zvěře, je celkem nepraktické, aby se pes učil aport formou přetahováním se o kachnu apod. Proto pokud chcete Vašeho retrievera naučit aportování zvěře, je lepší aport učit rozdělený na dvě části - donesení a předání. Jelikož ne každému pejskovi je příjemná zvěřina v mordě, je dobré na to štěňátka zvykat již od malinka . Dobré je využívat k nácviku perutě a nebo nohy ze srnčí zvěře, které štěňátko snadno uchopí. Když štěně aport uchopí, moc ho chvalte a povzbuzujte ho povelem "drž!". Po chvilce uchopte aport a řekněte "pusť!" Pokud bude odmítat aport pustit, ukažte mu buď pamlsek a nebo mu rukou otevřete tlamičku a aport mu odeberte a moc štěně pochvalte. Pokud pejska budete opravdu chválit a bude mít z jeho práce radost, nebude se ostýchat a aportky Vám bude přinášet. Když aport odhodíte a štěně pro něj doběhne, lákejte ho k sobě stejně jako u předešlé formy nácviku, následně se též zaměřujte na to, aby pes v klidu vyčkal na vyslání pro aport a aby si před sednul při předání aportu ( před sednutí u předání aportu není na loveckých zkouškách retrieverů již povinností ) .
Pokud se Vám nepodařilo a nedaří vzbudit ve psovi zájem o aport je tu možnost aport naučit takto: Psa nejdříve naučíme samotnou část držení a předání aportu, tzv. donucovací metodou. Psovi dejte do mordy aport a rukou mordu držte tak, aby pes aport nemohl pustit. Psovi říkejte "drž!" a po chvilce zkuste čenich pustit. Pokud pes bude aport držet dál sám, moc ho pochvalte a aport s povelem"Pusť!" mu vezměte a opět pochvalte, pokud pes se pokusí aport pustit, ihned mu opět čumák chytněte a trénujte to tak dlouho, dokud se pes nenaučí aport držet sám. Až se tuto část pes naučí, začněte trénovat přinesení. Psa připněte na dlouhou stopovací šňůru a odhoďte aport a vyšlete za ním psa s povelem "aport!". Když pes k němu doběhne a uchopí ho, zavolejte na něj a jemně ho přitáhněte pomocí šňůry k sobě a začněte couvat. Po té, co pes k vám přiběhne mu aport odeberte s povelem "pusť!"Cvičení psa je tu poměrně dobře vysvětleno, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že žádný zaručený postup není. Pes má svoji hlavu a na každého platí něco jiného. Pokud budete trpěliví, všechno v pořádku zvládnete!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama